Ditë pas dite, truri ynë bombardohet me informacione të reja. Të ballafaquar me ato që në gjuhën shkencore njihen si impute shqisore dhe cerebrale, nuk është çudi që përjetojmë edhe humbje kujtese, qoftë në gjërat më të parëndësishme. Por...
Çrregullimi bipolar është një problem serioz që i kanoset shëndetit mendor. Falë tij, njeriu vuan nga episode të gjata depresive apo gjallërie ekzaltuese. Kjo e fundit njihet si hipomania. Ekspertët paralajmërojnë se nëse ky çrregullim nuk trajtohet mund të...
Nuk ka dëshmi që vërtetojnë se ilaçet për kollitje në mënyrë të vazhdueshme, për shkak të arsyeve të ndryshme si ftohja, i bëjnë mirë pacientit. Në Angli thuajse një në shtatë pacientë përjetojnë efekte anësore negative dhe këtë e...
Ndodh ndonjëherë që sjelljet e fëmijëve me njëri-tjetrin ose me prindërit, të jenë të pahijshme, madje edhe të dëmtojnë të tjerët. Kur fëmijët janë agresivë dhe lëndojnë bashkëmoshatarët fizikisht ose emocionalisht, nuk kemi të bëjmë me sjellje normale të fëmijërisë, por...
Lana Del Rey ka anuluar gjithë turneun e saj evropian dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Këngëtarja njoftoi lajmin “me keqardhje”, duke përmendur sëmundjen si arsye. “Më vjen keq që i la të gjithë në minutën e fundit, por kjo sëmundje më...
Një studim i fundit tregon se birra, vera dhe çokollata, (kryesisht e zeza) na ndihmojnë të jetojmë më gjatë, sidomos nëse zbatojmë një mënyrë të ushqyeri me produktet anti oksiduese dhe anti- inflamatore. Studiuesit thonë se kjo s’do të...
Estetistja e preferuar e Meghan Markle, Nichola Joss, ka teknikën e saj për të ndihmuar gratë që të kenë një lëkurë të shkëlqyeshme dhe elastike. Ky masazh i fytyrës përmirëson tonin dhe strukturën e lëkurës, inkurajon qarkullimin e gjakut,...
Ndonëse bizhuteritë e argjendit dhe floririt i rezistojnë kohës e nuk nxihen, ndodh që këto të fundit të krijojnë një veshje të ngjashme me smerçin nëse qëndrojnë të mbyllura për një kohë të gjatë me aksesorë të tjerë, apo...
Fillimisht çfarë është magjia? Magjia është një energji negative që vjen në forma të ndryshme, me qëllim për t'i bërë keq një personi të caktuar. Ka shumë lloje magjish, ashtu siç ka edhe mënyra për t'i prishur ato, në varësi...
Me këtë pije magjike, ju mund të përfitoni shumë të mira shëndetësore. Në fakt, mund të jetë aq e fuqishme sa të ndihmoj në trajtimin e problemeve psikologjike e madje edhe kancerit. Këto të dhëna janë gjetur në shumë studime....
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar