Lifestyle Shëndeti

Shëndeti

Çdo nënë ka dëshirë që dhoma e foshnjes së saj të jetë Royal-e por pak e arrijnë... Edhe pse  nuk mund të kemi të gjithë mundësinë,  sot ka nëna që me pak shpenzime arrijnë të jenë me tepër shije,...
Konsumimi i një grami të shafranit në mëngjes e përmirëson kujtesën, është ky rezultat i hulumtimeve të kryera në Tajlandë. Në studim janë përfshirë meshkujt dhe femrat më të vjetra se 60 vjet, të cilëve u është diagnostikuar diabeti...
  Çrregullimet e gjuhës dhe komunikimit, simptomat më karakteristike te fëmijët autikë, evidentohen kur fëmija nis të flasë, prandaj dhe prania e tyre përbën një nga kriteret diagnostikuese. E folura herë mungon, herë është e vonuar, ose dhe atipike. Shenjat...
Anemia është sëmundja që lidhet me uljen e numrit të rruazave të kuqe të gjakut dhe pakësimin e përqindjes së hemoglobinës. Të prekurit nga anemia kanë lëkurë dhe mukoza të zbehura, lodhen shpejt, ndjejnë këputje dhe apati, nuk kanë oreks...
Fëmijët mund të pyesin përse nuk u lejohet të pinë kafe sa të duan, sidomos për shkakun se atyre u lejohet të konsumojnë ushqim me shije/aromë të mokas, e cila nxirret nga kafeja. Çfarë thonë profesionistët? Qëndrimi zyrtar i industrisë së...
Për shkak të gjenetikës, sëmundjeve ose procedurave mjekësore, disa gra kalojnë nëpër menopauzë para moshës 40 vjeç. Menopauza e cila ndodh para kësaj moshe, qoftë natyrale apo e detyruar, është e njohur si menopauzë e parakohshme (prematurë). Përveç që ka...
Koha e alergjisë ka filluar zyrtarisht, prandaj është me rëndësi që rregullisht të shpëlajmë hundën në mënyrë që të heqim qafe polenin dhe pluhurin që shkaktojnë teshtitjen dhe të kruarit. Ndihmë e shkëlqyeshme natyrore për shpëlarje të hundës është lëngu...
Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen por edhe miqtë e të afërmit. Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e...
Kujdesuni shumë nga dielli i Pranverës është tepër e rëndësishme... Për  fytyrën do të sugjeronim një kapele që mbulon pjesën më të madhe të fytyrës  dhe vajin e susamit. Në çantë nuk duhet të mungojë kurrë një shishe e...
Parfumet që ne ju këshillojmë të përdorni gjatë peridhës së shtatzënisë janë pikërisht këto parfume që shihni më poshtë. Shtatzënia ju ka dhënë një shkëlqim natyral. Tani është koha për të gjetur një parfum që do të reflektojë tek ju...

Duhet Lexuar

- SPONSOR -