Elliott është reperia e parë femër e nominuar për çmimin prestigjioz.

Duke u Ngarkuar...

Missy Elliott, një nga zërat më të mëdhenj të rap dhe gjithashtu një kompozitore dhe producente, e cila ka hartuar këngë për Beyoncé dhe Whitney Houston, është një nga kandidatet për  Sallën e Famës të Këngëtarëve 2019.

Elliott është reperia e parë femër e nominuar për çmimin prestigjioz dhe gjithashtu mund të bëhet repere e  tretë për të hyrë në organizatë pas induktivëve të fundit JAY-Z dhe Jermaine Dupri.

Hall Songwriters dha The Associated Press listën e kandidatëve të mërkurën (7 nëntor), një ditë përpara njoftimit të saj zyrtar.

Duke u bashkuar me Elliott si kandidatë janë Mariah Carey, Chrissie Hynde, Vince Gill, Mike Love, Jimmy Cliff, Jeff Lynne, Cat Stevens, John Prine, Lloyd Price, Tommy James dhe The Eurythmics (Annie Lennox dhe Dave Stewart).

Regjizorët që nuk kanë konkurrencë janë Jack Tempchin, Dean Dillon, Jerry Fuller, Tom T. Hall, Roger Nichols dhe Dallas Austin, të cilët kanë shkruar hite për TLC, Madonna, Monica, Pink dhe Boyz II .

Dymbëdhjeçja e nominuara me këngë jo-performuese përfshijnë P.F. Sloan dhe Steve Barri, Russell Brown dhe i ndjeri Irwin Levine, shkrimtarët e muzikës muzikore Lynn Ahrens dhe Stephen Flaherty, Dean Pitchford dhe Michael Gore, Dan Penn dhe Spooner Oldham, Bobby Hart dhe i ndjeri Tommy Boyce.

Këngëtarët kanë të drejtë të futen pas shkrimit të këngëve hit për të paktën 20 vjet.

Gjashtë këngëtwriters ose grupet songwriting, do të futen zyrtarisht në 50 vjetorin e Induction & Awards Gala në Nju Jork më 13 qershor 2019. Anëtarët e kualifikuar mund të votojnë për tre kompozitorë jo-performues dhe tre kompozitorë interpretues deri më 17 dhjetor.

Elliott, e vlerësuar shpesh për stilin e saj të egër, të gjallë dhe lirinë e gjallë, ka qenë një nga prodhueset dhe kompozitoret më të kërkuara të muzikës pop, përveç krijimit të hiteve të saj të njohura nga “Get Ur Freak On” në “Work It” “Lose Control.”

Këngëtarët e R & B dhe grupet e vajzave kanë përfituar shumë nga puna e saj në vitet ’90 dhe ’00. Elliott shënoi hite si “Where My Girls At”, e cila arriti në vendin e 4 në tabelën Hot Bill të Billboard dhe “So Gone” nga Monica, një hit i parë i R & B dhe suksesi i Top 10. Megjithëse e provoi këngën e LaBelle në mes të viteve ’70, “Lady Maramlade”, Elliott riprodhoi këngën në një klasikë moderne më 2001, me aktoren Christina Aguilera, Pink, Lil Kim dhe Mya. Ajo vazhdoi të fitonte një Grammy dhe të kryesonte listën Hot 100 për pesë javë.

Elliott, ile cila erdhi në skenën muzikore së bashku me mega-producentin Timbaland, gjithashtu ka punuar në këngë të shumëfishta për ikonën e ndjerë Aaliyah si dhe Carey, Janet Jackson, Mary J. Blige, Fëmija i Destiny, Fantasia, Jazmine Sullivan, SWV, Total dhe të tjerët./Mulliri.al

- SPONSOR -