Eurovoix ka bërë të ditur se përfaqësuesi i Shqipërisë këtë vit në Eurovizion ka anuluar turneun promovues të këngës. Këngëtari Eugent Bushpepa ka anuluar turneun e tij promocional në Europë duke thënë se kjo ka ndodhur për çështje teknike, por që nuk e ka specifikuar arsyen.

Duke u Ngarkuar...

Pas mosparaqitjes së tij në koncertin e Eurovizionit në Londër të enjten, përfaqësuesi i Shqipërisë Eugent Bushpepa ka anuluar edhe pjesën e mbetur të turneut të tij promovues.

Në një postim në Facebook këngëtari deklaroi se;

Dëshirojmë t’ju njoftojmë se për shkak të disa çështjeve teknike, Eugent Bushpepa nuk do të jetë pjesë e turneut promocional për Eurovizionin 2018 në Tel Aviv, Amsterdam dhe Madrid edhe pse RTSH ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij 2 muaj më parë.

Ndërkohë përgatitjet për performancën përfundimtare në Lisbonë vazhdojnë të intensifikohen më tej për të sjellë një performancë të thjeshtë dhe emocionale në fazën e Eurovizionit 2018 më 8 maj.

Mediat shqiptare kanë raportuar se çështjet e vizave nënkuptojnë se Eugent nuk ishte në gjendje të marrë pjesë në koncertin e Eurovizionit të Londrës 2018, megjithatë kjo nuk është konfirmuar nga delegacioni.

Eugent është një këngëtar/kompozitore rock nga Rrësheni i Shqipërisë. Ai ka kënduar së pari në Festivalin e Këngës në vitin 2008, në një duet me Rovena Dilo, ku ata u renditën të 12 nga 20 artistët. Ai është një prani e dukshme në skenën muzikore shqiptare, pasi ka konkurruar në disa konkurse dhe shfaqje gjatë këtyre viteve. Veçanërisht, ai mbështeti bandat si Deep Purple, dhe ka performuar me kitaristi Guns N ‘Roses Ron Thal.

“Mall” do të performohet në gjysmëfinale e parë të këtij viti në “Eurovision Song Contest”, që do të zhvillohet në Lisbonë këtë maj.

Shqipëria ka debutuar në Festivalin e Këngës në Eurovizion në vitin 2004 dhe pati sukses në shfaqjen e parë me “The Image of You” të Anjeza Shahinit, duke shkuar në gjysmëfinale, ku u rendit e katërta dhe në finale u rendit në vendit e 7-të.

Shqipëria ka konkurruar në Eurovizion çdo vit që nga debutimi i tyre, duke e bërë 2018 shfaqjen e tyre të 15-të dhe ka arritur në finale të madhe gjashtë herë. Shqipëria e përmirësuan rezultatin me këngën “Suus” të Rona Nishliut, e cila e përfundoi garën në vendin e pestë me 146 pikë, për herë të parë duke arritur në top 5 dhe ka qenë renditja më e mirë deri më sot.

- SPONSOR -