Donatella Versace ka qenë gjithmonë mishërim i idesë së feminitetit, stilit  magjepsës të markës italiane. Dhe vitet ’90 janë dekada më përfaqësuese e saj , me veshjet e stilit të skllavërisë me argjendin e trazuar.

Duke u Ngarkuar...

Duke punuar së bashku me vëllanë e saj  John – ai ndërkohë  ishte asistenti i  e saj i parë  , dëgjues i saj më i madh, muza e saj  – marka italiane është bërë një kult i vërtetë, e adhuruar nga të famshëm dhe yjet më të famshme të muzikës pop të kohës, dhe gjithashtu, sigurisht , nga ‘supermodele’. Në atë dekadë filloi të dizenjonte linjën Versus dhe, pas vrasjes së Gianni, mori përsipër frenat e perandorisë së modës.

Pas vdekjes së vëllait të saj, në korrik 1997, Donatella e gjeti veten në krye të një dinastie me vlerë 807 milionë dollarë. Megjithë dhimbjen e thellë, ajo ishte në gjendje për të paraqitur mbledhjen e saj të parë prej saj vetëm tre muaj pas humbjes dramatike, por duhet të punonte fort pasi  qëndronte në rreshtin e parë, Miuccia Prada, Fendi Karla dhe Giorgio Armani.

Dy muaj më vonë, ajo u rishfaq në publik, duke folur në përurimin e një ekspozite në nder të Gianni në Muzeun Metropolitan të Institutit kostum Art, krah për krah me Madonna dhe Cher, elegante me një fustan të artë vezullim.

Ndërsa projektuesi përgatitet për të festuar ditëlindjen e saj të  63 -të dhe për të bërë nderimet në të në Met Gala, ne shqyrtojmë  sëbashku fotot  më të paharrueshme veshur nga Donatella Versace në vitet ’90 përmes fotografive të familjes ku  paraqitjet në qilim të kuq kanë qenë gjithmonë në  normë të lartë  joshëse.

- SPONSOR -