Maj, koha e pranverës. Por mbi të gjitha, koha e kinemasë të madhe me kthimin e Festivalit të Filmit të Kanës, i cili, për dy javë, do të ngjyrosë tapetin e kuq me yjet brilantë të filmit. Ja gjithçka që duhet të dini.

Duke u Ngarkuar...

Kur do të fillojë Festivali i Kanës 2018?
Cannes 2018 do të fillojë zyrtarisht më 8 maj me filmin e parë Everybody Knows nga Asghar Farhadi, protagonistët e të cilëve janë çifti Javier Bardem dhe Penelope Cruz.

Kur do të mbarojë Festivali i Kanës 2018?
Ceremonia e dorëzimit të Palme d’Or, këtë vit krijuar Fairmined etike ari certifikuar nga Chopard (i cili këtë vit do të nënshkruajë të gjitha trofetë jepen gjatë ceremonisë së mbylljes së Festivalit), do të mbahet të shtunën, 19 maj.

Kush janë juristët e edicionit të 71-të të Festivalit të Filmit në Kanë?
Juria e konkursit kryesor i  këtij viti do të jetë  Cate Blanchett në  rolin e presidentit. Së bashku me të, për të deklaruar Palmën e Artë, janë  Kristen Stewart, Lea Seydoux, Denis Villeneuve, Andrei Zviaguintsev, Robert Guédiguian, Chang Chen, Ava Duvernay dhe Khadja Nin.

Cilat janë yjet më të pritura në qilimin e kuq?
Duke parë në zgjedhjen kryesore konkurrencës është e qartë se drejtori FREMAUX, si kurrë më parë këtë vit, është fokusuar më shumë në cilësinë e filmave në krahasim me zhurmën e yjeve që ata mund të thërrasin në Croisette. Cilat janë polemikat e Festivalit të Filmit në Kanë të vitit 2018?
Edicioni i 71 i Festivalit ka sjellë tashmë disa polemika që ngriti temperaturën rreth festivalit.

Në prill, në fakt, Netflix njoftoi se do të tërheqë të gjithë filmat e tij nga ngjarje për vendimin e saj për të përjashtuar nga konkurrenca ndonjë film që nuk do të kishte kaluar nëpër kinematë dixhitale.

- SPONSOR -