Disa orë na ndajnë nga  Dasma Mbretërore dhe për të respektuar kodin e veshjes të vendosur nga Kensington Palace sipas të cilit të gjithë mysafirët e dasmës mbretërore do të veshin një kapelë, ne theksojmë 4 marka të kapelave angleze të përsosura për ceremoninë më të pritur në Mbretërinë e Bashkuar.

Philip Treacy është një nga dizajnerët më të kërkuar në botë, krijimet e tij janë të famshme midis aristokrateve europiane, por edhe midis yjeve të Holliwood. Talenti dhe stili i tij pa kufij e bëri atë ndërkombëtarisht të identifikonte veten si artist i aftë për të ndryshuar rregullat e bërjes së kapeleve.

Philip Treacy Spring/Summer 2018. #philiptreacy #couture #springsummer2018 #ss18

A post shared by Philip Treacy (@philiptreacy) on

Duke u Ngarkuar...

Stephen Jones është një tjetër përbindësh i shenjtë në botën e kapelave angleze. Ai u bë i njohur në fund të viteve shtatëdhjetë me shpërthimin e natës në Londër. Në pak vite ai pushtoi të gjithë personazhet më të njohura të momentit, si Boy George dhe Princess Diana. Sot, pas 40 vjetësh, vazhdon të tërheqë botën e hollivudit, përfshirë Katy Perry dhe Rihanna.

E quajtur “nxitëse e çmendur” e Anglisë, Victoria Grant është e njohur për stilin e saj ironik dhe plot  humor dhe karakteristik të atdheut të saj. Prodhimet saj  janë fotografuar në revistat më autoritative të modës .

Piers Atkinson ka nisur mbledhjen e parë të kapeleve punuar me dorë. Në vetëm dhjetë vjet është bërë i njohur në mbarë botën për stilin dhe krijimet e tij vizionare që kanë pasur kërkesa të mëdha nga yjet si Lady Gaga, Christina Aguilera dhe Miley Cyrus.

#workinprogress – cotton-bound wire / drawing / sculpting / planning / pattern-cutting / forming Paris (or ‘Dior’) Net / stitching / bespoke feather trims / balance / composition / communication – some of the skills used in my studio this week in preparation for #Unveiled next week #stage3 #wirework #plumier #🦅 ‘Unveiled, The Craft of Millinery’ showcasing 17 British milliners @artworkersguild 9th -12th May 2018 11am-6pm #Curated by @racheltrevormorgan @edwinaibbotson @noelstewart Entry to the exhibition is free. Demonstrations and talks also taking place – booking essential. Copy the link for more details. https://www.racheltrevormorgan.com/LCW/london-craft-week-events.html . @londoncraftweek #lcw #unveiled #thecraftofmillinery #exhibition #artworkersguild #milliners #millinery #feltmakers @theseasonhats @millerinlondon @kh_millinery @rachelrevormorgan @edwinaibbotson @noelstewart @philiptreacy @stephenjonesmillinery @bridgetbailey.baileytomlin @johnboydhats @jsmithesquire @piersatkinson @sophiebeale1 @harvysantoshats @houseoffloraofficial @jane_smith_hats @lucybarlowhats #cottonboundwire #parisnet #coquefeathers #biascottonbinding #hatting #millinery #hattersgonnahat #drama

A post shared by Piers Atkinson 👒⛏ (@piersatkinson) on

- SPONSOR -