Qyteti çuditshëm bregdetar i Cassis është me makinë 40-minuta në lindje të Marsejës. Ky vendpushim popullor veror ka shumë për të ofruar, nëse doni të kaloni gjithë pushimet këtu, ose thjesht të shkoni për një udhëtim në fundjavë.

Qytet i vjetër

Duke u Ngarkuar...

Cassis (ngaqë kjo fjalë në frëngjisht do të thotë “bardh e zi”) është një qytet i bukur francez me 8,000 banorë. Por  guxojmë t’ju të themi se ky numër rritet gjatë sezonit të verës! Dhe nuk është çudi! Fasadat pastel hije, dritaret me shutters ngjyra dhe rrugët me kalldrëm që shkojnë përpjetë nga porti të ftojnë për të shëtitur.

Vendi Baragnon është vendi i tregjeve të qytetit (dy herë në javë me stalla që ofrojnë produkte lokale, qeramika, lule, veshje apo bizhuteri) dhe ngjarje të ndryshme. Ngjitur në vendin Baragnon, i rrethuar nga bashkia e qytetit dhe zyra postare, ka një kopsht publik.

Château de Cassis

Kështjella mesjetare, e cila dikur ishte një kështjellë që mbronte qytetin, është vendosur lart mbi një shkëmb mbi port. Sot ajo është në duart private dhe është konvertuar në një vilë luksoze dhe vend për ngjarje private.

 

Port Cassis

Uji blu i azarit, jahte, dhe anijet e panumërta të peshkimit – kjo është një foto kartolinë nga çdo port në Côte d’Azur. Cassis nuk është përjashtim.

 

Plazhi kryesor i Cassis është Plage de la Grande Mer. Ju rekomandojmë për një mëngjes atje ta provoni dhe pastaj zhytje në ujrat freskues. Dhe duke folur për ujin! Kur era quhet Mistral godet, mund të ndodhë që temperatura e saj mund të bjerë edhe në 15 gradë! Siç mund të shihni nga figura më poshtë.

Vreshtat

Edhe pse në këtë zonë të Francës Rosé fillimisht mbizotërojnë, Cassis është e dominuar nga prodhimi i verës së bardhë. Vreshtat me tarraca janë të vendosura në kodrat menjëherë rreth qytetit. Ju mund të shijoni verën dhe dymbëdhjetë vreshtat lokale – Clos d’Albizzi./mulliri.al #travelmulli

- SPONSOR -