Kërkesa për vaj të kokosit është rritur gjatë viteve, jo vetëm për shkak se është e dobishme për gatim, por gjithashtu është gjetur se përmban përfitime të shumta shëndetësore për përdoruesit e tij. Njerëz të profilit të lartë përdorin vajin e kokosit kur bëhet fjalë për pastrimin e dhëmbëve të tyre, dhe disa madje e përdorin atë për të hidratuar lëkurën e tyre, megjithëse asnjë vaj nuk mund ta bëjë këtë nëse nuk përdoret në mënyrën e duhur.

- SPONSOR -Smiley face

Vaj i kokosit ndihmon për flokët tuaj?

Epo, këtu është ajo ku bëhet interesante.

Vaj i kokosit ka disa përdorime kur është fjala për kujdesin e flokëve tuaj. Pra, nëse jeni gati të provoni diçka të re për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të flokëve tuaj, këtu janë disa këshilla që duhet ti keni parasysh!

Zbutës i flokut

Një nga përdorimet e shumta të vajit të kokosit është të përmirësojë efektet e kondicionerit në flokët tuaj. Aplikoni disa kondicioner në flokët tuaj si zakonisht, pastaj aplikoni disa pika vaj kokosi në kokën tuaj. Shtresa e vajit të kokosit mund të ndihmojë në mbylljen e vetive hidratuese të zbutjes në fijet e flokëve. Lëreni vajin në kokë të qëndrojë për 15 minuta para se të shpërlani tërësisht. Flokët tuaj do të ndihen më të butë më pas.

Për largimin e zbokthit

Përdorni vajin e kokosit përpara se të përdorni shampo. Bëni masazh në lëkurën e kokës me dy lugë vaj kokosi gjysmë ore para se ta përdorni shampon në flokë. Pas disa aplikimesh, zbokthi do të largohet.

Mbron, dhe freskon flokun tuaj

Vaji i kokosit mund të përdoret edhe si freskues natyral i flokëve dhe rekomandohet sidomos për femrat që kanë flokë kaçurrela. Thjesht, merreni dhe nxehni 60 mililitra ujë dhe përzieni me tri lugë çaji vaj kokosi. Pasi t’i keni përzier mirë, përzierjen e fituar derdheni në një shishe spreji. Gjatë ditës, aplikoni sprejin e fituar në flokët tuaj për një rezultat të menjëhershëm.

- SPONSOR -Smiley face