Trurin tonë dhe trupat tanë shpesh mund të ndjehen sikur janë duke operuar në dy gjatësi vale të ndryshme: ndonjëherë, trupi juaj ju thotë të bëni një sy gjumë kur truri juaj e di që ende keni punë për të bërë, ose barku juaj vetëm ulërin për një shije karamele kur truri juaj padyshim di më mirë. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për disponimin tonë, zgjedhjet tona ushqimore dhe ndjenjat tona shkojnë krah për krah më shpesh nga sa mendoni.

Ndërsa një pjatë me yndyrë e patate të skuqura ose rostiçeri me sheqer mund të lehtësojë përkohësisht një gjendje shpirtërore të keqe, lumturia afatgjatë rrallëherë zvogëlohet me makinë. Për fat të mirë, ka shumë ushqime me përfitime të provuara të rritjes së humorit që mund t’ju ndihmojnë të bëheni më të lumtur dhe më të shëndetshëm me çdo kafshim. Kështu që, para se të zhyteni kokën e kokës në një vakt tjetër me vlerë, shtoni këto ushqime që ju bëjnë të lumtur në menunë tuaj.

- SPONSOR -Smiley face

Këtu janë 10 ushqime që ju bëjnë të lumtur dhe forcojnë disponimin tuaj të përgjithshëm.

1 Fasulet e zeza

Fasulet janë një ushqim i pasur me magnez që ndihmon gjithashtu në rritjen e hormonit të lumturisë, serotoninës dhe ndjenjës së fryrë. Sikur të mos mjaftonte kjo, këta djem të vegjël por të fuqishëm janë të pasura me antioksidantë dhe janë të ngarkuar me lëndë ushqyese të tjera të mira si hekuri, fibra, bakri, zinku dhe kaliumi.

2 shojzë e Atlantikut Verior
shojzë e Atlantikut Verior
Shutterstock
Një nga zgjedhjet më të mira të ushqimeve që ju bëjnë të lumtur? Shojzë e Atlantikut Verior. Një copë halibuti në avull ka një sasi të madhe proteinash dhe ndikon në nivelet e serotoninës tuaj. It’sshtë renditur gjithashtu si një nga ushqimet më të mbushura, sipas Indeksit të Satanitetit të Ushqimeve të Përbashkët, një studim australian i botuar në Revistën Evropiane të Klinikës Ushqimore. Morali i tregimit? Bust nga një humor i varur me pak halibut.

3 Bukë me drithëra
bukë drithi
Shutterstock
Kur hormonet tuaja janë në të gjithë vendin (PMS, stresi në punë, çfarëdo), ju dëshironi të dëshironi ushqime të pasura me karburant, sepse ato ndihmojnë në ngushëllimin e makinës tuaj hormonale. Por cookies nuk do t’ju bëjnë gati sa të lumtur (ose të hollë) si një karburant kompleks si bukë me drithëra. Sidoqoftë, ndryshe nga cookies, ato kokrra të plota mund të përmirësojnë numrin e baktereve të mira në zorrën tuaj, të cilat mund të kenë një ndikim të thellë në gjendjen shpirtërore. Kur nuk mund të qëndroni në sytë e një sanduiçi tjetër, burimet e shëndetshme të karburanteve do t’ju ndihmojnë të plotësoheni dhe të holloheni poshtë.

4 panxhar

Eshte e vështirë të mundësh panxharin e mahnitshëm. Panxhari përmban betaine, e cila mbështet prodhimin e serotoninës në tru, duke ngritur gjendjen shpirtërore gjatë rrugës. Panxhar ka gjithashtu një dozë të fuqishme të acidit folik në to, i cili stabilizon shëndetin emocional dhe mendor, duke përmirësuar shanset tuaja për lumturi me çdo kafshim.

5 Leshterikët
alga deti

Leshterikët — po, si në supën tuaj apo në anën si sallatë — është i mbushur me jod për të luftuar stresin , i cili nuk është gjithmonë aq i lehtë për t’u gjetur në ushqim (dhe jo, ju lutemi mos filloni të zbrisni lugë kripë të jodizuar në merr mjaftueshem). Jodi është thelbësor që tiroidja juaj të funksionojë siç duhet, gjë që ndikon në energjinë tuaj, peshën dhe madje edhe funksionet e trurit tuaj, duke ju lënë të ndjeheni blu kur keni shumë pak, dhe një tërësi shumë më e lumtur kur përmbushni qëllimet tuaja.

6 çaj kamomili

Tani që temperatura po bie, ritmi juaj rrethit mund të hidhet nga ulja e dritës (natyrale), duke e bërë më të vështirë të flini natën dhe të qëndroni në krye të lojës tuaj gjatë ditës. Hulumtimet tregojnë se çaji i kamomilit jo vetëm që sjell gjumë më të mirë, por gjithashtu përmirëson funksionimin tuaj konjitiv gjatë ditës. Kush nuk është ndjerë pak më keq për veshin kur ata janë duke pushuar gjumë?

 

7 Lëng boronice
lëng boronice

Manaferrat me ngjyrë të errët çojnë në humbje peshe, duke ulur formimin e qelizave yndyrore deri në 73% – kjo vetëm do të përmirësojë gjendjen shpirtërore. Por manaferrat gjithashtu mbajnë doza të mëdha të vitaminës C. Shumë pak C — mundësi kur jeni duke kërkuar ushqime të rehatshme dhe nuk shijoni më një shishe verore me domate, speca dhe sallata frutash – mund të çojë në lodhje, depresion, motivim të ulët , dhe ndjenja e përgjithshme që ju jeni duke u ndezur në çizmet e lagështa të dëborës 24/7. Boronica thjesht ndodh që të jetë një burim i shkëlqyeshëm i resveratrolit, një pigment antioksidues që hulumtimi i publikuar në Frontiers in Endokrinology ka lidhur me lehtësimin nga depresioni.

 

8 Verë e Kuqe

Disa kokteje mund t’ju bëjnë të ndjeheni miqësorë për momentin, por vera e kuqe mund t’ju ndihmojë të ju bëjë më të lumtur në planin afatgjatë. Vera e kuqe nuk është e mirë vetëm për shëndetin tuaj të zemrës, studiuesit në Spanjë kanë lidhur gjithashtu pirjen e gotës së rastit të verës së kuqe me rrezik të zvogëluar të depresionit. Vera e kuqe gjithashtu ndodh të jetë një burim i mirë i resveratrolit, një pigment që gjendet në rrush i cili ka qenë i lidhur me uljet e yndyrës në bark dhe gjendjen shpirtërore të përmirësuar.

9 Vezë
vezë

Vezët janë të ngarkuara me acide yndyrore omega-3 që promovojnë humor, zink, vitamina B dhe jodid, dhe për shkak se ato janë të mbushura me proteina, ato gjithashtu do t’ju mbajnë të plotë dhe energjikë shumë kohë pasi t’i keni ngrënë. Keni nevojë për një arsye tjetër për të goditur disa predha në mëngjes? Një studim i vitit 2008 në Gazetën Ndërkombëtare të Obezitetit zbuloi se njerëzit që hëngrën dy vezë për mëngjes humbën peshë në mënyrë të konsiderueshme më shumë sesa ata që ishin ulur në një luge.

Këshillë Pro: mos blini pretendime të parregulluara për vezë të supermarketeve si “pasuruar omega-3” ose “gamë të lirë”. Nëse jeni duke kërkuar për vezët më natyrale, kapni një fermer lokal. Sigurohuni që nuk jeni duke u mashtruar nga marketingu i ushqimit duke u dhënë mendje për këto mite ushqyese!

11 kokosit

Kokosi është plot me trigliceride me zinxhir të mesëm, yndyrna që nxisin humor më të mirë; një studim i përbashkët nga studiuesit në Yale dhe SUNY Albany madje zbuloi se kjo trajtim i shijshëm ka një efekt neuroprotektiv. Dhe megjithëse kokosi zakonisht gjendet në ëmbëlsirat me kalori të lartë, nuk duhet të (dhe nuk duhet) të mbushni fytyrën me makarona për të marrë rregullimin tuaj. Provoni të përdorni disa krem ​​kokosi në kafenë tuaj, duke shtuar disa thekon të pavendosura në të mirën tuaj të preferuar, ose thjesht copëtoni një të freskët dhe shkoni në qytet.

 

- SPONSOR -Smiley face