Lifestyle Kujdesi për veten

Kujdesi për veten

Për një fytyrë plot shkëlqim dhe pa probleme është e rëndësishme të zgjidhni edhe ushqimet e duhura. Ekspertët rekomandojnë një listë ushqimesh që i sigurojnë fytyrës mbrojtje dhe shkëlqim. Prandaj është e rëndësishme qe t’i përfshini ato në dietën...
Ka disa mënyra gatimi në këto ditë të ftohta me shi, ju sjell një recetë shumë të shijshme të supës me brokoli dhe mish pule që do ju mbrojë nga virozat e stinës. Receta është shumë e thjeshtë dhe përgatitet...
Pjekja e mishit dhe e peshkut e ka zanafillën që kur njerëzit filluan të ndezin zjarrin dhe ne, edhe sot e kësaj dite, vazhdojmë të pjekim dhe na pëlqen shumë kjo gjë... Të kalosh ditën me një skarë të mirë...
Kolesteroli është një yndyrë e domosdoshme për çdo qelizë të trupit. Kolesteroli ndahet në dy kategori: Lipo-proteinë e dendësisë së lartë që njihet si kolesteroli i mirë dhe lipo-proteinë e dendësisë së ulët që njihet ndryshe si kolesteroli i...
Po aq sa lëkura, flokët tuaj gjithashtu meritojnë vëmendje të veçantë. Nga dieta e duhur deri te përdorimi i produkteve të përshtatshme, shumë faktorë luajnë rol të rëndësishëm në krijimin e flokëve të ëndrrave tuaja. Dëshironi të kuptoni se...
Të rriturit në një fermë dhe ose pirja e qumështit të papërpunuar të lopës në vitet e para të jetës mbron nga zhvillimi i imunoglobulinave E (IgE), të cilat janë përgjegjës për simptomat alergjike. Sipas një studimi austriak, beta-laktoglobulina, e...
Së bashku me karbohidratet dhe proteinat, yndyrat janë një makronutrient për të cilat trupi ka nevojë për një nivel optimal të funksionimit. Yndyrat janë jetike për shëndetin e njeriut pasi ato ndihmojnë në prodhimin e energjisë, formimin e qelizave,...
Mjalti dhe vaji i ullirit janë shumë të rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Vlerat shëndetësore të tyre janë të mrekullueshme. Kombinimi i vajit të ullirit me mjaltin dhe konsumi i tyre i vazhdueshëm dyfishon vlerat dhe ndikimin pozitiv në...
Nga Jonida Dama Të jetosh shëndetshëm nuk ka të bëjë vetëm me stilin e jetesës, por edhe me kujdesin e vazhdueshëm ndaj organizmit dhe shqetësimëve të ndryshme që mund të kemi. Balanca e trupit dhe shëndeti në përgjithësi varet nga një...
Humbja e peshës sidomos gjatë verës është një betejë për shumë persona. Eksperti i fitnesit në Melburn, Sam Wood u shpreh se nuk është e nevojshme qe të bëni ushtrime për të humbur peshë. “Njerëzit përpiqen shumë kur bëhet fjalë...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar