Lifestyle Shëndeti

Shëndeti

Pa këmishë nën një xhaketë rozë, Eylon Nuphar qëndron krenare ndërsa pozon për kopertinën e një reviste izraelite të grave një muaj pasi i është nënshtruar një mastektomie të dyfishtë për heqjen e gjoksit. Nuphar, 49 vjeç, një artiste izraelite...
Nëse mendoni se të vetmet objekte të ndotura me mikrobe në shtëpi janë ato në banjë, atëherë keni gabim. Ka disa gjëra që ne përdorim çdo ditë dhe nuk e imagjinojmë se ato mund të grumbullojnë shumë mikroorganizma dhe mikrobe. Një...
Skizofrenia në fëmijëri është një çrregullim mendor i pazakontë, por i rëndë në të cilin fëmijët interpretojnë realitetin jo normalisht.  Skizofrenia përfshin një sërë problemesh me të menduarit (njohës), sjelljen ose emocionet.  Mund të rezultojë në një kombinim të...
Ka disa mënyra gatimi në këto ditë të ftohta me shi, ju sjell një recetë shumë të shijshme të supës me brokoli dhe mish pule që do ju mbrojë nga virozat e stinës. Receta është shumë e thjeshtë dhe përgatitet...
Një nga sfidat më të mëdha për shqiptarët gjatë pandemisë ishte pamundësia e shqiptarëve për të shijuar kafenë siç ua kishte ënda përpara këtij realiteti të ri. Për më tepër, dëshira për të marrë dozën e energjisë së nevojshme...
Kolesteroli është një yndyrë e domosdoshme për çdo qelizë të trupit. Kolesteroli ndahet në dy kategori: Lipo-proteinë e dendësisë së lartë që njihet si kolesteroli i mirë dhe lipo-proteinë e dendësisë së ulët që njihet ndryshe si kolesteroli i...
Njerëzit që vuajnë nga kushte të caktuara mjekësore janë më të prekshëm ndaj ndërlikimeve COVID-19, përfshirë vdekjen. Personat e moshuar janë në rrezik më të lartë të vdekjes sesa pacientët më të rinj. Lista e sëmundjeve që mund të rrisin...
Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu tha se vaksina e gripit ka mbërritur në Shqipëri dhe nga nesër fillon vaksinimi fillimisht te mjekët dhe infermierët. “Nesër fillon vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve, vaksinimi do jetë sipas të një kalendari të ISHP,...
Ministria e Shëndetësisë tha sot se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 121 raste të reja me koronavirus. Gjithashtu, në të dy spitalet dedikuar Covid-19 në Tiranë kanë ndërruar jetë tre qytetarë. Ndërkohë betejën me virusin e rrezikshëm e kanë...
Kosi është një nga ushqimet e bulmetit më të konsumuara nga shqiptarët. Ai nuk bëhet kurrë i mërzitshëm sepse mund të kombinohet në mënyra e shije të ndryshme. Kosi mund të hahet me të ëmbla dhe të kripura, në...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar