Shëndeti Këndi i Gatimit

Këndi i Gatimit

  Supa e “gjyshes” që është ilaçi më i mirë Të gjithë mbajmë mend nga fëmijëria se sa herë jemi sëmurë, gjyshet tona na kanë shërbyer një supë pule. Edhe pse ndoshta nuk i dimë arsyet, disi edhe neve supa e...
Për shkak se antibiotikët janë bërë më pak të efektshëm në trajtimin e virozave, njerëzit po i kthehen natyrës për të kërkuar zgjidhje për problemet e tyre shëndetësore. E gjithësesi që një studim i realizuar nga Universiteti i Washingtonit,...
Që të gjithë ne jemi në dijeni për vetitë pozitive shëndetësore që ka molla. Po t’ia shtojmë këtë frut edhe një torteje, përveç se e bëjmë të shëndetshme, i japim edhe shije më të mirë.Kjo është receta e kekut...
Nëse ka një recetë të traditës shqiptare që është e plotë në shije, e me të cilën nuk ngopesh asnjëherë, ajo është receta e byrekut me mish të grirë, qepë dhe domate. I përgatitur me mjeshtërinë e duarve të...
Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar. Të buta dhe plot lëng, kanë një variacion gatimesh dhe shijesh. Në traditën shqiptare janë të njohura si kërnackat e Korçës apo qoftet e vogla e të rrumbullakëta të zakonshme. Të...
Kjo bukë është pjesë e kuzhinës izraelite dhe përgatitet vetëm me miell dhe ujë. Kjo bukë u kujton atyre eksodin e madh nga Egjipti, pasi kështu e përgatiten bukën ato ditë që po largoheshin, pasi nuk kishin kohë që të...
Kjo është një pjatë fantastike me bazë vezët dhe perimet. Megjithëse është një recetë omlete mund të konsumohet edhe në drekë apo në darkë si një vakt i lehtë aspo si shoqëruese e pjatave të mishit. Një arsye tjetër...
Zupa shtëpie, një ëmbëlsirë krejt e lehtë, e kombinuar në mënyrë fantastike me biskota për të kënaqur shijen në çdo kohë të ditës. E shoqëruar me kafe, çaj apo duke e shijuar edhe vetëm, kjo ëmbëlsirë është ndër më...
Pashkët janë të dielë,  por nëse ende nuk keni menduar për ushqimet e asaj dite, bëjeni tani. E dini se kjo festë, kërkon që në tryezë të shtrohen ushqime të veçanta dhe jo pa qëllim. Kjo ditë është shumë...
Çyrek apo siç njihet ndryshe bukë Pashke është një lloje buke speciale e cila përgatitet për festën e Pashkëve. Ne do të japim një recetë të përgatitjes të kësaj buke bazuar tek receta greke. Tsoureki greqisht (τσουρέκι), çörek turkiqisht,...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar