Këndi i Gatimit

Jemi të sigurta që shumë nga ju ditët në karantinë po i kalojnë duke provuar veten në kuzhinë përmes recetave të reja. Sot për shembull, duket si dita perfekte për të përgatitur churros-at e famshëm. Embëlsira me brumin e...
Gjatë një vizitë në sarajet Topkapi në Stamboll, veçanërisht në seksionin e kuzhinës, mund të mësosh shumë për recetat e preferuara të disa prej sulltanëve më të famshëm të Perandorisë Osmane. Një prej tyre është ajo e Hünkar Beğendi,(receta...
Nuk e kishit menduar ndonjëherë, por me oriz mund të bëjmë një byrek super të shijshme dhe për këtë na duhen 15 minuta për t’u përgatitur dhe 40 është koha e gatimit. INGREDIENTËT 1 pako peta byreku 1 filxhan çaji oriz 1 qepë...
Jo vetëm janë të shijshme, por edhe një ushqim i pasur me lëndë ushqyese me përfitime shëndetësore. Ato duhet të konsumohen më shpesh, sepse janë shumë të mira për shëndetin.Një porcion i vogël kokoshkash përmban nivele të larta antioksidantësh të...
E kush nuk i do qoftet! Të thjeshta, të shijshme dhe mbi të gjitha super të shpejta për t’u përgatitur. Qoftet me patëllxhanë dhe të mbushura me djathë janë ushqimi që mund t’i gatuani me mamin apo fëmijët sa...
INGREDIENTËT 300 gram miell 1 litër kos 2 lugë kafe sodë buke 1 kokërr vezë 4 lugë gjelle vaj ulliri 250 ml ujë të vakët pak nenexhik vaj për skuqje 4-5 thelpi hudhër kripë UDHËZIMET 1.Në një tas rrihni vezët, shtoni miellin, kripën, sodën dhe ujin. E trazoni mirë masën dhe më pas e lini të...
Familja mbretërore njihet për luksin që jeton, por për mbretëreshën Elizabet II ushqimi i saj i preferuar është një tortë shumë e thjeshtë. Ëmbëlsira e preferuar e saj  është një  tortë që mund ta përgatisim edhe në shtëpinë tonë. Ish-shefi i...
Kërpudhat janë një nga ushqimet më të shëndetshme për shkak të sasisë së konsiderueshme të fibrave, proteinave, aminoacideve, vitaminave (përfshirë B1, B2, B12, C, D dhe E) dhe mineraleve. Nëse deri më tani kërpudhat i keni skuqur, keni humbur...
Buka faktikisht në traditën tonë shqiptare nuk mungon në asnjë tavolinë. Nëse ndonjëherë keni menduar ta realizoni vetë në shtëpi, është më e thjeshtë seç e keni imagjinuar, në këtë mënyrë do të dini se çfarë hani dhe do...
Përbërësit 350 gr mish viçi 1 qepë e kuqe 1 qepë e verdhë 2 thelpinj hudhër 300 gr thërrime buke 2 vezë majdanoz kripë piper 100 gr miell 30 gr gjalpë 1 lugë gjelle krem djathi 1 gotë ujë Përgatitja 1 Grijmë mishin e viçit me grirësen. Më pas grini imët qepët...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar