Këndi i Gatimit

Shpesh ndodh që bananet nxihen, piqen shumë dhe kjo recetë është një mënyrë për t’i përdorur. Përbërësit për tavë 30x10 cm ose me diametër 24 cm: • 4 banane të pjekura • 200 g miell • 100 g sheqer • 3 kokrra vezë • 50 g...
Një grup shefash kuzhine kanë ndarë sekretet e gatimit të tyre me të gjithë ne, duke përdorur rrjetin sociale Reddit. Pyetjes “Shefa të Reddit, kush janë disa nga këshillat dhe truket që përdorni për ta bërë gatimin të shkëlqyer?”,...
Viti 2020 shënon 157 vjetorin e krijimit të recetës popullore të Olivierit, e cilësuar dhe e njohur në të gjithë botën si “sallata ruse”. Të kesh këtë gatim të shijshëm dhe të përzemërt në darkën e Vitit të Ri...
Çdo shtet ka ritualet dhe traditën e tij të gatimit. Ja si pritet Viti i Ri në disa shtete të tjera. Greqi: Në Greqi gatuhet ëmbëlsirë me monedhë të fshehur brenda. Kujt i bie monedha në pjesën e tij të ëmbëlsirës...
Perberesit per brumin e biskotave: Miell ’00’-350gr Sheqer-160gr Gjalp-150gr Veze-1kokerr Nje maje luge caji kripe Mjalte-150gr Kanelle -2 luge caji Arre moskati -1/4luge caji Xhinxher-2 luge caji Bikarbonat(sode)1/2luge caji Perberesit per pasten e sheqerit per dekor: Sheqer pluhur-250gr Mjalte-2luge gjelle Ngjyrues artificiale(kuqe,jelishe,verdhe) Pergatitja : Hedhim ne enen e mikserit miellin ,sheqerin ,kripen,xhinxherin,arren e moskatit dhe...
Këto ditë amvisat janë aq shumë të zëna me gatime, saqë shpeshherë ndihen të shtresuara se si do t’i përgatisin sa më mirë dhe në kohë ushqimet e shijshme që do të konsumojë familja e tyre gjatë natës së...
PËRBËRËSIT: Për brumin: 1 kg miell 00 5 të verdha veze në temperaturë ambienti. 1 gotë uji vaj (misri ose luledielli) 1 gotë qumësht 1 gotë kos Për mbushjen: 1 kg arra të qëruara. 1 filxhanë kafe sheqer 750 g gjalpë i shkrirë (gjalpin kur ta shkrini lëreni t’i dalë sipër...
Biskota të thjeshta në përgatitje dhe të shijshme kur i provon. Përbërësit: 2 lëkurë limoni 2 vezë (të verdhat) 125 gr gjalpë (i ngrirë) 100 gr sheqer pluhur 5 gr miell 2 vezë (të verdhat) 10 gr miell misri 35 gr sheqer 125 ml qumësht 2 lëkurë limoni 1 kokërr vezë 250 gr miell Përgatitja Për...
Familja mbretërore njihet për luksin që jeton, por për mbretëreshën Elizabet II ushqimi i saj i preferuar është një tortë shumë e thjeshtë. Ëmbëlsira e preferuar e saj  është një  tortë që mund ta përgatisim edhe në shtëpinë tonë. Ish-shefi i...
Sultjashi është një nga ushqimet karakteristike që haen në ditë feste si kjo e sotmja. Disa e njohin si sultjash ndërsa të tjerë si oriz me qumësht. Kjo ëmbëlsirë është e lehtë dhe shumë e shijshme. Por si ta...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar