Shëndeti Këndi i Gatimit

Këndi i Gatimit

Viti 2020 shënon 157 vjetorin e krijimit të recetës popullore të Olivierit, e cilësuar dhe e njohur në të gjithë botën si “sallata ruse”. Të kesh këtë gatim të shijshëm dhe të përzemërt në darkën e Vitit të Ri...
Çdo shtet ka ritualet dhe traditën e tij të gatimit. Ja si pritet Viti i Ri në disa shtete të tjera. Greqi: Në Greqi gatuhet ëmbëlsirë me monedhë të fshehur brenda. Kujt i bie monedha në pjesën e tij të ëmbëlsirës...
Perberesit per brumin e biskotave: Miell ’00’-350gr Sheqer-160gr Gjalp-150gr Veze-1kokerr Nje maje luge caji kripe Mjalte-150gr Kanelle -2 luge caji Arre moskati -1/4luge caji Xhinxher-2 luge caji Bikarbonat(sode)1/2luge caji Perberesit per pasten e sheqerit per dekor: Sheqer pluhur-250gr Mjalte-2luge gjelle Ngjyrues artificiale(kuqe,jelishe,verdhe) Pergatitja : Hedhim ne enen e mikserit miellin ,sheqerin ,kripen,xhinxherin,arren e moskatit dhe...
Këto ditë amvisat janë aq shumë të zëna me gatime, saqë shpeshherë ndihen të shtresuara se si do t’i përgatisin sa më mirë dhe në kohë ushqimet e shijshme që do të konsumojë familja e tyre gjatë natës së...
PËRBËRËSIT: Për brumin: 1 kg miell 00 5 të verdha veze në temperaturë ambienti. 1 gotë uji vaj (misri ose luledielli) 1 gotë qumësht 1 gotë kos Për mbushjen: 1 kg arra të qëruara. 1 filxhanë kafe sheqer 750 g gjalpë i shkrirë (gjalpin kur ta shkrini lëreni t’i dalë sipër...
Biskota të thjeshta në përgatitje dhe të shijshme kur i provon. Përbërësit: 2 lëkurë limoni 2 vezë (të verdhat) 125 gr gjalpë (i ngrirë) 100 gr sheqer pluhur 5 gr miell 2 vezë (të verdhat) 10 gr miell misri 35 gr sheqer 125 ml qumësht 2 lëkurë limoni 1 kokërr vezë 250 gr miell Përgatitja Për...
Familja mbretërore njihet për luksin që jeton, por për mbretëreshën Elizabet II ushqimi i saj i preferuar është një tortë shumë e thjeshtë. Ëmbëlsira e preferuar e saj  është një  tortë që mund ta përgatisim edhe në shtëpinë tonë. Ish-shefi i...
Sultjashi është një nga ushqimet karakteristike që haen në ditë feste si kjo e sotmja. Disa e njohin si sultjash ndërsa të tjerë si oriz me qumësht. Kjo ëmbëlsirë është e lehtë dhe shumë e shijshme. Por si ta...
Speci është i pasur me vitaminë C, e cila mbron nga infeksionet. Gjithashtu, te speci gjendet në sasi të mëdha vitamina E, të cilës i atribuohet edhe vetia afrodiziake, që ka të bëjë me përmirësimin e funksioneve seksuale. Përtej shijes pikante, speci ka edhe një sërë...
  Nëse hani shumë karrota, lëkura juaj mund të marrë ngjyrë portokalli!!! Në këtë përfundim ka dalë Universiteti i Kalifornisë Santa Barbara, që thotë se ky fenomen quhet karotenemia. Ngjyrosja e lëkurës ndodh më shumë në pëllëmbën e dorës dhe në shputën...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar