Themeluesi i rrjetit social Twitter, Jack Dorsey deklaroi se do të jepte 1 miliardë dollarë nga pasuria e tij për të ndihmuar me luftën e koronavirusit. 43-vjeçari bëri disa postime në Tëitter ku tha se do të transferonte paratë për...
 Shumica e tregimeve rreth adoleshentëve dhe internetit nënvizojnë rreziqet reale të ngacmimit kibernetik si dhe të mashtrimeve online, që më së shumti rrezikojnë adoleshentët. Një rrezik tjetër? Adoleshentët vetë. Ata kalojnë shumë orë në rrjete sociale, duke marrë mesazhe...
Ndërkohë që Amazon është më shumë se kurrë në kulmin e punës dhe është përqendruar në dërgimin e mallrave dhe produkteve bazë që u duhen njerëzve në kohë karantinimi, të paktën 10 punonjës deposh janë infektuar me COVID-19. Rasti...
WhatsApp, një nga platformat më të njohura të mesazheve në planet, është duke testuar një veçori që mund ta bëjë më të thjeshtë për 2 miliardë përdoruesit e tij të kuptojnë nëse lajmi që kanë marrë është i vërtetë...
Kompania simotër e Google, Alphabet ka kërkuar nga stafi i saj i Amerikës së Veriut që të punojnë nga shtëpia për të zvogëluar përhapjen e mundshme të koronavirusit. Javën e kaluar gjigandi i teknologjisë dërgoi një memorandum për stafin...
Apple dhe Samsung kanë dominuar edhe një herë shitjet globale të telefonave të mençur. Këtë herë, megjithatë, Apple prodhoi një numër të telefonave më të shitur për këtë vit, sipas Counterpoint Research – ai merr vendin e parë vetëm në...
Telefonat me sistemin Android janë pajisjet më të njohura në të gjithë botën. Por nëse jeni përdorues i këtij lloj celulari do t’ju duhet të rishikoni të gjitha aplikacionet që keni instaluar. Sipas studiuesve të VPN Pro, ekzistojnë 24...
Mark Zuckerberg, themeluesi dhe drejtori ekzekutiv i Facebook, ka në plan të mbështesë fort disa parime si shprehja e lirë dhe kriptimi – procesi i shndërrimit të një informacioni në një kod të caktuar, veçanërisht për të ndaluar hyrjen...
Dark Mode është opsioni më i mirë që ka nxjerrë ndonjëherë Instagram-i dhe Messenger-i. Ky opsion të errëson pamjen e telefonit dhe në këtë mënyrë mbrojmë sytë nga drita që depërton, njëkohësisht ruhet edhe bateria e telefonit. Por këtë...
Një nga avantazhet e rrjeteve sociale lidhet me mundësinë që na japin për t'u aksesuar si nga kompjuteri ashtu dhe nga celulari. Nëse do ta karikosh në paqe telefonin dhe të mos e prekësh të paktën 1 orë, mund...
- SPONSOR -Smiley face

Smiley face

Duhet Lexuar