Në këto momente po mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve Kult. Mulliri.al jus jell edhe njëherë në vëmendje nominimet për kategoritë e caktuara, deri në shpalljen e fituesve. Emrat më të spikatur dhe më elitarë, krijues dhe interpretues, shkrimtarë dhe përkthyes, regjisorë dhe aktorë, këngëtarë dhe muzikantë, balerinë dhe instrumentistë, artistë pamor, gazetarë dhe figura të ekranit parakaluan në tapetin e kuq të Çmimeve Kult. Janë 60-të artistë të nominuar, për 10 çmime të mëdha, dy çmime speciale dhe dy çmime nderi.

- SPONSOR -Smiley face

Libri Artistik i Vitit – Shkrimtari i Vitit

– Artan Fuga – “Murgu”

– Romeo Çollaku – “Mjalte ne teh”

– Thanas Medi – “Kohe e djegur”

– Virgjil Muçi – “Mekati fillestar”

– Zija Çela – “Princi i buzëqeshjes”

– Rudi Erebara – “Epika e yjeve të mëngjesit”

Përkthimi i vitit

– Bajram Karabolli – “Mbi heronjtë dhe varret” – Ernesto Sabato

– Bashkim Shehu –“2666” – Roberto Bolanjo

– Ben Andoni – “Vepra” – Vasko Popa

– Edmond Tupja – “Shkuma e diteve” – Boris Vian

– Saverina Pasho – “Harta dhe territori” – Michel Houellebecq

– Alina Karaulli – “Turpi” – Salman Rushdie

Interpretuesi Lirik

– Armando Likaj – Papageno – “Flauti magjik”

– Eva Golemi – Violeta – “Traviata”

– Klodian Kaçani – Tamino – “Flauti magjik”

– Ulpiana Aliaj – Pamina – “Flauti magjik”

– Vikena Kamenica – Romeo – “I Capuleti e i Montecchi”

– Ylber Gjini – Rigoleto – “Rigoleto”

Instrumentisti i Vitit

– Jonela Golemi – Flaut – “Ngjyra shqiptare”

– Jonian Kadesha – Violine – “Koncert per violine solo” – Bach, etj

– Merita Rexha – piano – “Koncert nr. 5” – Bethoven

– Suela Piciri – violine – “Sinfonia nr. 1” – sibelius

– Astrit Selita & Joel Blido – violinçel – “Dubel koncert nr. 3” – A. Peçi

– Klejda Tare – piano – “Andante Spianato Opus 22” – Shopen

Balerini i vitit

– Adela Muçollari – “Arrethyesi”

– Dion Gjinika – “Monger”

– Ervis Nallbani – “Arrethyesi”

– Isida Mollaymeri – “Arrethyesi”

– Ledia Sulaj – “Arrethyesi”

– Rovena Shqevi – “Monger”

Kenga e Vitit

– Alban Skenderaj – “Une & Ti”

– Arilena Ara – “Nentori”

– Franc Koruni – “I shkreti mbret”

– Linda Halimi – “Bote”

– Soni Malaj – “Per vete me mbaj”

– Vlashent Sata – “Erdhi Dita”

Artisti Pamor i Vitit

– Abaz Hado – “Abagraphy”

– Anastas Kostandini – “Pasqyra e thyer”

– Bashkim Ahmeti – “Ekspozite vetjake”

– Gazmend Leka – “Natura morta”

– Lume Blloshmi – “Ekspozite vetjake”

– Lumturie Dhrami – ““Ekspozite vetjake”

Aktorja

– Adelina Muça – “Familja Tot”

– Ermira Gjata – “Genjeshter pas genjeshtre”

– Gladiola Harizaj – “Zbutja e kryeneçes”

– Klodiana Keco – “Shtepia e Bernarda Albes”

– Niada Saliasi – “Opera per tre groshë”

– Olta Daku – “Familja Tot”

Aktori

– Alfred Trebicka – “Opera per tre groshë”

– Arben Derhemi – “Opera per tre groshë”

– Bujar Asqeriu – “Familja Tot”

– Helidon Fino – “Zbutja e kryeneçes”

– Indrit Çobani – “Familja Tot”

– Sokol Angjeli – “Sonte luajme pa tekst”

Regjisori i Vitit

– Andia Xhunga “Familja Tot”

– Mehmet Xhelili – “Opera per tre groshë”

– Elma Dorezi – “Zbutja e kryeneçes”

– Qendrim Rijani – “Shtepia e Bernarda Albes”

– Rozi Kostani – “Kujtesa e ujit”

– Altin Basha – “Made in Albania”

 

- SPONSOR -Smiley face