Vitiligo është një çrregullim afatgjatë i pigmentit të lëkurës, në të cilën sistemi imunitar shkatërron melanocitet – qelizat që prodhojnë pigment në lëkurë – duke shkaktuar njolla të bardha në lëkurë për shkak të humbjes së pigmentit. Gjendja e lëkurës prek vetëm një në çdo njëqind njerëz në botë dhe mund të zhvillohet në çdo moshë pas lindjes. Shkaku i vitiligos është i panjohur dhe megjithëse gjendja autoimune nuk është e rrezikshme. shumë njerëz të prekur nga vitiligo – veçanërisht fëmijët – preken emocionalisht dhe shoqërisht.

Stella Pavlides, themeluese dhe presidente e Fondacionit të Kërkimeve Vitiligo Amerikane (AVRF), ndau në një pjesë për The New York Times luftën e saj të hershme me gjendjen e lëkurës: “Njerëzit thonë se vitiligo nuk ju vret, por ju vret shpirtin tuaj,”Pavlides gjithashtu pranoi se e kishte konsideruar vetëvrasje. “Unë nuk dilja me miqtë e mi, kurrë nuk shkova në plazh. U bëra e tërhequr. Kam menduar edhe vetëvrasjen. Kur dilja jashtë gjatë verës në Neë York City, vishja bluza me mëngë të gjata, pantallona të gjata dhe çorape “, rrëfeu ajo.

  1. Michael Jackson. Pas shumë spekulimeve në lidhje me zbardhjen e lëkurës, i ndjeri Mbreti i Popit u hap për herë të parë në lidhje me gjendjen e tij mjekësore, që bëri që lëkura e tij të bëhej më e lehtë në shfaqjen e Oprah më 10 shkurt 1993. Jackson pohoi: -“Unë kam një çrregullim të lëkurës që shkatërron pigmentimin e saj.Por kur njerëzit krijojnë histori që unë nuk dua të jem ai që jam, më lëndon “.  
  2. Winnie Harlow – Modelja Harlow u diagnostikua me vitiligo kur ishte vetëm katër vjeçe, por kjo nuk e ndaloi atë të ndiqte karrierën e saj të modelimit. Ajo ka qenë në sfilatat e Grazia, Harper’s Bazaar, dhe Glamour. Modeloi për disa nga emrat më të mëdha të industrisë së modës në botë. 
  3. Rasheed Wallace – Lojtari amerikan në pension në NBA u diagnostikua me vitiligo kur ishte 20 vjeç.  
  4. Leleti Khumalo – Aktorja e Afrikës së Jugut e njohur për rolet e saj në Sar Sarafina ’(1992), Hotel Hotel Rwanda’ (2004) dhe Inv Invictus ’(2009), mësoi për gjendjen e saj të lëkurës kur ishte 24 vjeç, dhe ajo e zbuloi gjendjen e saj në revistën “True True Love Magazine”. 
- SPONSOR -Smiley face