Ka përfunduar eventi i çmimeve “MTV EMA” dhe midis kategorive kanë triumfuar edhe këtë artistë me origjinë shqipare. Dua Lipa rrëmbeu çmimin “Artistja më e mirë e re”, Ermal Meta u vlerësua me “Kënga më e mirë italiane”. Një çmim pati edhe për Rita Orën.

- SPONSOR -Smiley face

Fituesit e çmimeve “MTV EMA” për vitin 2017 :

Best Song
Shawn Mendes, “There’s Nothing Holdin’ Me Back”

Best Artist
Shawn Mendes

Best Look
Zayn

Best New
Dua Lipa

Best Pop
Camila Cabello

Best Video
Kendrick Lamar, “Humble”

Best Live
Ed Sheeran

Best Electronic
David Guetta

Best Rock
Coldplay

Best Hip Hop
Eminem

Best Alternative
Thirty Seconds to Mars

Biggest Fans
Shawn Mendes

Best Canadian Act
Shawn Mendes

Best Push
Hailee Steinfeld

BEST WORLD STAGE
The Chainsmokers – Live from Isle of MTV Malta 2017

Best U.K. & Ireland Act
Louis Tomlinson

Best Italian Act
Ermal Meta

POWER OF MUSIC
Rita Ora

GLOBAL ICON
U2

 

- SPONSOR -Smiley face