Pesë njerëz kanë vdekur dhe të paktën 219 të tjerë janë infektuar me virusin në Itali, tha Angelo Borrelli, kreu i agjencisë së Mbrojtjes Civile të vendit, në një konferencë shtypi të hënën.

- SPONSOR -Smiley face

Pjesa më e madhe e çështjeve (167) janë në rajonin verior të Lombardisë, kryeqyteti i të cilit është qyteti i Milanos.

Borrelli shtoi se një person ishte shëruar dhe se 91 persona me virus aktualisht ishin në izolim në shtëpi. Nga kryeqyteti një herë i Kinës deri në epiqendrën e koronavirusit, Wuhan ka një histori të gjatë që Perëndimi e kishte harruar.
Zyrtarët nuk duhet të zbulojnë bartësin e parë të virusit në vend. “Ende nuk mund ta identifikojmë pacientin zero, kështu që është e vështirë të parashikosh raste të reja të mundshme,” tha Borrelli në një konferencë të hershme për shtyp.

Masat e rrepta emergjente u vendosën gjatë fundjavës, përfshirë ndalimin e ngjarjeve publike në të paktën 10 bashki, pas një sulmi në raste të konfirmuara në rajonet veriore të Lombardisë dhe Veneto.

Vendet e afërta brenda zonës pa kufij të Shengenit që mbulon pjesën më të madhe të Evropës perëndimore kanë marrë hidhërim për shkak të numrit të Italisë.

Një tren nga Italia u ndalua në kufirin austriak të Dielën në mbrëmje, kur dy gra gjermane në bord raportuan simptoma të etheve, tha transmetuesi publik ORF. Treni u lejua pasi gratë testuan negative për virusin.

Autoritetet austriake thanë që ata do të takoheshin të hënën për të studiuar situatën dhe të analizojnë nëse kontrollet kufitare me Italinë ishin të nevojshme.

- SPONSOR -Smiley face