1. THE AVENGERS (2012)

Është filmi që bashkon luftëtarët e krimit të Marvelit në një çështje të ekzekutuar
në mënyrë të përsosur. Një pjesë e tij, është në pronësi të heroinave si Black
Widow dhe Witch Scarlet (që shfaqet në vazhdim të “Age of Ultron”). Nik Furia
është drejtori i SHIELD, një agjenci ndërkombëtare paqeruajtëse. Agjencia është e
përbërë nga ajka e superheronjve të Marvelit, Njeriu i Hekurt, Hulku i
Jashtëzakonshëm, Thori, Kapiten Amerika, Fajkoi dhe Vejusha e Zezë. Kur siguria
globale kërcënohet nga Loki dhe hordhitë e tij, Nik Furia dhe skuadra e tij do të
kenë nevojë për të gjitha fuqitë e tyre për të shpëtuar botën nga katastrofa.

2. KICK-ASS (2010)

Deiv Lizevski një student në shkollën e mesme dhe një ardhurues i librave komik,
një ditë vendos të bëhet një super-hero, edhe pse ai nuk ka ndonje fuqi apo arsye te
fortë për ta bërë këtë.

3. THE DARK KNIGHT (2008)

“Kalorësi i Zi” – Me ndihmën e togerit Xhim Gordon dhe Avokatit të Qarkut Harvi
Dent, Batman-i i vihet pas krimit të organizuar në qytetin Gotham për ta
shkatërruar një herë e mirë. Treshja rezulton e suksesshme, por shumë shpejt e
gjejnë veten pre të një krimineli gjeni të njohur si Xhokeri, i cili e zhyt Gothamin
në anarki dhe e detyron Kalorësin e Zi të kalojë cakun.

4. THE INCREDIBLES (2004)

Drejtimi i veprimit bërthamor i Brad Birdit merr fluturim ndërsa ai drejton
tregimin e tij për një familje të superheronjve, të fshehtë, të shpëtuar nga jeta
periferike, i thirrur për të shpëtuar botën.

5. IRON MAN (2008)

Kur industrialisti i pasur Toni Stark detyrohet të ndërtojë një kostum të blinduar
pas një incidenti të rrezikshëm që pësoi, ai vendos përfundimisht të përdorë
teknologjinë për të luftuar kundër së keqes.

6. ANT MAN (2015)

Armatosur me një super-kostum dhe me aftësinë e habitshme që të tkurret nëpër
shkallë duke u rritur në forcë, Scott Lang duhet të përqafojë heroin e tij të
brëndshëm dhe të ndihmojë dr.Hank PYM për të realizuar një plan për të shpëtuar
botën.

7. DEADPOOL (2016)

Një ish-operativ i Forcave Speciale, i kthyer në mercenar, i nënshtrohet një
eksperimenti mashtrues që e lë atë me fuqi shëruese intensive, duke adoptuar një
personalitet të dytë, si Dedpull.

8. GUARDIANS OF THE GALAXY (2014)

Pasi ka vjedhur një sferë qiellore në hapësirën e largët, Piter Kuil me origjinë nga
Toka, bëhet objektivi kryesor i të keqit Ronan, që kërkon të shkatërrojë Galaktikën.
Për të luftuar kundër Ronanit dhe për të shpëtuar galaktikën nga pushteti i tij, Piteri
krijon ekipin e heronjve të hapësirës të njohur si “Rojtarët e Galaktikës”.

9. SPIDER-MAN 2 (2004)

Peter Parker është i rrethuar me problemet në dështimet në jetën e tij personale
ndërsa ai lufton me një shkencëtar të shkëlqyer të quajtur Doktor Oto Octavius.
Saga e Spiderman vazhdon me “Spider-man 3”, “The Amazing Spider-Man 1”,
“The Amazing Spider-Man 2” dhe “Spider-Man: Homecoming” prodhim i vitit
2017.

10. LOGAN (2017)

Në të ardhmen e afërt, Logani i plakur kujdeset për Profesor-X i cili është i sëmurë
rëndë diku në kufirin Meksikan. Tentativa e Loganit për tu fshehur nga bota
ndryshon kur vjen një mutante e re e cila ndiqet nga forca të errëta.

11. UNBREAKABLE (2000)

Një nga më të hershme të këtij lloji për ta sjellë konceptin superhero në kontekstin
e jetës reale, M. Night Shyamalan bën një film vërtet të ndriçuar rreth një njeriu të
zakonshëm me instinktet e jashtëzakonshme. Është ai që humanizon jo vetëm
heronjtë, por edhe villainët.

12. BIG HERO 6 (2014)

Eksperti i Robotikës Hiro Hamada mëson se si ta përmirësojë zanatin e tij duke i
falënderuar vëllait të tij dhe miqëve të tyre. Kur disa ndodhi të papritura i fusin ata
në rrugët e Fransokios, Hiro i drejtohet mikut të tij të ngushtë dhe e kthen tërë
grupin në heronj, të cilit mundohen ta zgjidhin misterin.

13. WONDER WOMAN (2017)

Përpara se të bëhej Wonder Woman, ajo ishte Diana, princesha e Amazonës e një
luftëtare e stërvitur. Kur një avion rrëzohet në ishull dhe piloti i saj e informon
rreth konfliktit të botës së jashtme, ajo largohet nga vendi i saj për të luftuar një
luftë që do t’i japë fund të gjitha luftërave, duke zbuluar kështu fuqitë e saj të plota
dhe fatin e vërtetë.

14. MYSTERY MEN (1999)

Bëhet fjalë për një mision për të shpëtuar kapiten Amazing. Gjithçka është mister,
e realizuar mjeshtërisht, me dëshirën për të zbuluar fundin e filmit.

15. HELLBOY (2004)

Pasi një demon i vogël zgjohet dhe shpëton nga nazistët, rritet dhe bëhet një
mbrojtës kundër forcave të errësirës.

16. SUPERMAN (1978)

Kredia e Richard Donner lexon si ëndrra e entuziazmit të një entusieri: Marlon
Brando, Gene Hackman, Ned Beatty. Por është Christopher Reeve ai që veshi
pelerinën e kuqe dhe arriti statusin portreti më i shpejtë se një plumb, i cili hapi
rrugën për një vazhdim të shumë kritikëve të DC-së që e konsiderojnë më të mirë
se paraardhësi i saj.

17. ROCKETEER (1991)

Nuk jemi të sigurtë se nostalgjia e viteve ’90 fiton më mirë se të shikosh Billy
Campbell dhe Jennifer Connelly në tregimin e Artë të Epokës së Hollivudit për një
hero të improvizuar dhe jetpack-in e tij. Emri i tij është Cliff Secord, dhe studioja e
filmit po i jep pilotit të marifetit respektin që ai meriton.

18. THE CROW (1998)

Çifti i dashuruar Eriku dhe Sheli vriten nga një bandë kriminelësh një natë para
martesës së tyre, por një vit më pas Eriku rikthehet në botën e të gjallëve për t’u
hakmarrë.

19. CAPTAIN AMERICA: THE WINTER SOLDIER (2014)

Heroi Kapiten Amerika, po përpiqet të përshtatet me jetën normale. Por kur një
agjent i agjencisë S.H.I.E.L.D. sulmohet brabarisht, ai bashkon forcat me agjenten
bukuroshe Vejusha e Zezë, për të zbuluar një konspiracion të rrezikshëm dhe me
ndihmën e Skifterit, ai përpiqet të mposhtë armikun më të fuqishëm, Ushtarin e
Dimrit…

20. SCOTT PILGRIM VS. THE WORLD (2010)

 

Skot Piligrim duhet të mposhtw shtatë ish-dashurat e tij për t’i fituar zemrën
Ramonës.