Guerlain u themelua për të krijuar parfume luksoze, me cilësi të lartë që ishin mbi të gjitha durim i shkëlqyeshëm. Shumica e parfumeve Guerlain që debutuan deri në Noughties ishin parfume legjendare që luajtën me imagjinatën e konsumatorëve për dekada të tëra.

- SPONSOR -Smiley face

Jean Paul Guerlain, parfumi i familjes në atë kohë, besonte se një linjë e re e parfumeve ishte e nevojshme për të ringjallur markën. Duke u larguar nga karakteri unifikues i parfumeve të Guerlainit – fondacioni që digjet në bajame-vanilje, i njohur si “Guerlinade – Jean Paul”, e kreu markën në një linjë të re të quajtur “Aqua Allegoria”e cila, duke synuar brezat e rinj, do të ngjallte “interpretime të reja në  freski në një stil të pashembullt. ”

“Guerlain Aqua Allegoria” Herba Fresca (1999) përfshin shënime të marrëveshjeve të gjelbërta, agrume, fletë tërfili, limon, spearmint, çaj jeshil, zambak, ciklamë dhe lule dardhe.

“Guerlain Aqua Allegoria Pampelune” (1999) përfshin shënime të agrumeve, grejpfrutit, nerolit, kokrrave të imta, kasave, patchoulit dhe vaniljes.

“Guerlain Aqua Allegoria Lavande Velours” (1999) përfshin shënimet e livando, iris, violets, tonka bean, dhe sandalwood.

“Guerlain Aqua Allegoria Rosa Magnifica” (1999) përfshin shënime të agrume, hycacinth, rose, iris, violet, tonka bean, vanilje, dhe sandale.

“Guerlain Aqua Allegoria Ylang & Vanille” (1999) përfshin shënime të petitgrain, vanilje, ylang ylang, lule portokalli, jasemini dhe temjan.

“Guerlain Aqua Allegoria Winter Delice” (2000) përfshin shënime të bredhit, pishave, balsamit, temjanit somalian, sheqerit dhe vaniljes.

“Guerlain Aqua Allegoria Flora Nerolia” (2000) përfshin shënimet e petitgrain, lule portokalli, jasemini dhe temjan.

“Guerlain Aqua Allegoria Lilia Bella” (2001) përfshin shënime të gjelbra, jargavan, dhe zambak,transmeton mulliri.al

- SPONSOR -Smiley face