Higjena e mirë orale është shumë e nevojshme, jo vetëm estetikisht por edhe për shëndetin tonë.

Zakonisht shkojmë tek dentisti për t’i dhënë fund këtij problemi, e pasi e pretendojmë të vetmen zgjidhje per nje buzëqeshje perfekte.. Megjithatë, ka disa mënyra të cilat mund të aplikohen në kushtet e shtëpisë për t’i dhënë fund gurëzave.

Përbërësit:

  • Një lugë gjelle pastë dhëmbësh
  • 2 lugë peroksid hidrogjeni
  • 2 lugë sode buke
  • 2 lugë ujë
- SPONSOR -Smiley face

Përgatitja:

Marrim një enë  me  kapak dhe hedhim të gjithë përbërësit e sipër përmendur. I përziejmë mirë duke përdorur një lugë druri derisa ato të bashkohen për të krijuar kremin.

I vendosim  në furçën e dhëmbëve dhe i lajmë dhëmbët për 5 minuta. Këtë metodë e përsërisim 3 herë në javë derisa gurëzat të zhduken.

- SPONSOR -Smiley face