Koha më e mirë për të vizituar Vjenën dhe për të përjetuar atmosferën e saj unike dhe magjike është gjatë sezonit të vjeshtës dhe sezonit të Krishtlindjeve.  Koha më e njohur për të vizituar Vjenën është vera, për motin e saj të këndshëm dhe shumë festivale të mrekullueshme.  Gjatë këtyre kohërave të mbushura me njerëz, niveli i akomodimit dhe fluturimit do të jetë shumë i lartë. Pranvera dhe vjeshta janë sezone të adhurueshme. Koha më e mirë për të vizituar Vjenën. Vera është koha më e mirë për të vizituar Vjenën për mot të mirë.  Edhe pse shiu është gjithmonë një mundësi, temperaturat do të jenë të ngrohta, me mesataren e lartë në korrik dhe gusht me 24 ° C.  Mesi i shtatorit deri në fillim të tetorit mund të jetë një kohë ideale me temperatura të rehatshme dhe më pak reshje.

- SPONSOR -Smiley face

 Koha më e mirë për pamjet:

Koha më e mirë për ndonjë gjë në Vjenë është në fund të verës deri në mesin e vjeshtës, kur ka më pak turistë, linja më të shkurtra dhe një shans të zvogëluar të shiut me temperatura që janë akoma të ngrohta, zakonisht në adoleshencën e sipërme dhe 20-të të ulëta  .

 Koha më e mirë për të vizituar për blerje:

Koha më e mirë për të vizituar Vjenën për blerje është kur tregjet e Krishtlindjeve janë të hapura, mes mesit të nëntorit dhe prag të Krishtlindjes.  Kjo është kur vizitorët mund të marrin të gjitha llojet e sendeve unike të pushimeve në një atmosferë festive.  Koha më e mirë për blerje të volitshme është vetëm pas Krishtëlindjes dhe në fillim të janarit, kur ka shumë shitje në të gjithë qytetin.

 Koha më e mirë për të vizituar Pallatin Schönbrunn:

Një nga atraksionet më të njohura në qytet, pallati është i hapur gjatë gjithë vitit, por më së miri vizitohet nga mesi i marsit deri në fillim të nëntorit, kur monumentet që janë të hapura sezonalisht do të jenë në dispozicion për turne, si  Kopshti Privy, Kopshti Portokalli dhe Maze.  Pushimet dhe fundjavat sjellin linjat më të gjata, por pa marrë parasysh kur vizitoni, është një ide e mirë për të blerë bileta në internet me një kohë të caktuar.  Koha më e mirë për të prenotuar një turne për të shmangur turmat e mëdha është zakonisht midis 1 dhe 2 pasdite ose në çdo kohë pas orës 16:00.

 Koha më e mirë për të hipur në Riesenrad (Rrota gjigande Ferris) në Prater:

Parku argëtues Prater është shtëpia e një prej pamjeve të markave tregtare të Vjenës, Riesenrad, ose timonit gjigant Ferris.  Një nga më të vjetër në botë, rrota me 213 këmbë të lartë ofron pamje të jashtëzakonshme të qytetit gjatë ditës, duke siguruar një mënyrë të shkëlqyeshme për të marrë një perspektivë të paraqitjes së tij.  Ndërsa është i hapur gjatë gjithë vitit, më së miri shijohet gjatë motit të këndshëm jashtë sezonit të pikut turistik, në fund të pranverës ose në fillim të vjeshtës.

 Stinët e udhëtimit të Vienës

 Sezoni i Lartë (qershor deri në gusht, dhjetor deri në fillim të janarit): Moti i ngrohtë i verës sjell kulmin e sezonit të turizmit, megjithëse ekziston një tjetër “mini-pik” në javët që çojnë deri në Krishtlindje deri në fillim të janarit falë shumë tregjeve të Krishtëlindjes  në Vjenë.  Gjatë verës, vizitorët dhe vendasit mund të ulen të qetë jashtë mbrëmjes, duke shijuar kafenetë, restorantet, baret dhe njerëzit e shkëlqyer që shikojnë.  Gjatë të dyja këtyre periudhave, prisni që qyteti të jetë mjaft i gjallë dhe i mbushur me turistë, gjë që sjell edhe fluturime më të larta ajrore dhe tarifa më të larta akomodimi, si dhe nevojën për të rezervuar mirë paraprakisht për të shmangur zhgënjimin.

 Sezoni kulmonant (Prill, maj, Shtator dhe Tetor):

Sezoni kulmonant është një kohë e shkëlqyeshme për të vizituar Vjenën për mot të këndshëm dhe më pak turma, megjithëse mund të jetë pak i ftohtë.  Ndërsa sezoni i ngjeshur turistik ose nuk është ngritur ose po qetësohet, nuk ka nevojë të shqetësoheni për çmimet e fryra ose linjat e gjata.  Një vizitë në tetor sjell mundësinë për të dëshmuar gjethe të gjalla të vjeshtës.

 Sezoni i ulët (nëntor, mesi i janarit deri në mars):

Dimri në Vjenë është i ftohtë, por qyteti shpesh duket si një përrallë.  Nëse nuk keni ndërmend të grumbulloheni kundër të ftohtit, prisni të gjeni dhoma hoteli që janë më pak të shtrenjta më të rezervuara, si dhe fluturime më të ulta.  Jashtë periudhës së festave, nuk ka të ngjarë të ketë shumë turistë të rreshtuar në atraksione turistike ose në rrugë.

- SPONSOR -Smiley face