Mbasi kemi pastruar gjethet e lakrave , përgatisim përbërësit (mishin e grirë, orizin dhe gjithe produktet shtesë) Të gjithë përbërësit i përziejmë në një enë të thellë, në të njëjtën kohë fletat e lakrave i vendosim në një pjatë të hapur. Secilës lakër i’a vendosim përzierjën e mishit ne mes, e më pas lakrën e mbështjellim duke e vendosur në tenxhere. Përmbi to hedhim 1 lugë salcë dhe vaj ulliri.

Tenxherën e vendosim në zjarr për pjekje në temperaturë mesatare në mënyrë që topat e lakrës mos të shpërbëhen.

- SPONSOR -Smiley face

Përbërësit

350 gr mish

1,5 gota oriz

1 qepë

majdanoz

Piper i zi

1 lugë salcë

1 lugë vaj

Lakra të ziera

Ju bëftë mirë

 

- SPONSOR -Smiley face