Dilema se si do të ishte më e mirë lëkura jonë na shqetëson i thte apo me yndyrë. Nga studimet e shpeshta eshte thene shpesh se personat te cilet kane nje lëkurë të ndjeshme e të thatë, ju nevojitet kujdes jashtëzakonisht i madh për të mbajtur larg rrudhat, dhe dehidratimin. Por nga ana tjetër, lëkura e yndyrshme, është më elastike, më pak delikate. Kjo nuk do të thotë  se ne këtë rast lëkura e yndyrshme  eshtë ideale. Ne e dijmë se një lëkurë me yndyrë është ë lodhshme në përditësine tonë, dhe nuk favorizon një grim të qetë.  Me pak fjalë, asnjëra prej të dyjave nuk është lloji i lëkurës ideale.

Ajo çka ne mund të bëjmë është thjesht ta përmirësojmë me aq sa kemi në dorë. Në këtë maskë po shpjëgojë  përgatitjen e një kremi special që lufton thatësinë e tepërt të lëkurës:

- SPONSOR -Smiley face

Përbërësit

1 lugë gjelle vaj kokosi

2.5 lugë gjelle gjalpë kakaoje

gjysmë luge gjelle vaj ulliri

Përgatitja

Mbasi kemi shkrirë në një enë gjalpin e kakaos, e heqim nga  zjarri dhe e lejmë të ftohet disa minuta. Mbasi ka aritur temperaturë të konsiderueshme shtojmë në të përbërësit e tjerë (vajin e kokosit dhe ullirit) dhe përziejini mirë së bashku, derisa të krijohet një masë homogjene.

Mbasi është përgatitur kjo mase homogjene e aplikojmë duke e maszhuar gjithë fytyrën por edhe pjesët e qafës. Për efekte sa më të mira, përsëriteni çdo darkë para se të flini.

- SPONSOR -Smiley face