Nëse dëshironi një shërbim dhe përvojë të gjitha pesë yje, qëndrimi në një hotel luksoz është mënyra e përsosur për të provuar stilin e jetës së të pasurve. Me një arkitekturë mahnitëse, pajisje të klasit botëror dhe ngrënie të shkëlqyeshme, hotelet luksoze ofrojnë një përvojë të jashtëzakonshme për elitën. Për udhëtarët më luksoz të luksit, ekspertët në Pronën e Turqisë kanë përpiluar një listë të 7 hoteleve më të luksit në botë.

1. Pallati Mardan, Turqi
Pallati Mardan, Turqi
Mardan Palace është një hotel luksoz me qendër në Lara, Antalia me një kosto të raportuar prej afro 1.4 miliardë dollarë. Me mbi 560 dhoma hoteli, ajo njihet zakonisht si vendpushimi më i shtrenjtë luksoz i Evropës.

- SPONSOR -Smiley face

Objektet përfshijnë një banjë 12,000 sq ft, 4 akuariume, 5 hektarë pishinë plus një plazh personal për mysafirët me rërë të importuar nga Egjipti. E përkryer për udhëtarët që dëshirojnë të kombinojnë rehati me luksin, hoteli përfshin mobilje të rreshtuara prej kadifeje, dysheme druri ekzotike dhe ambiente banjo me mermer.
2. Burj Al Arab, Dubai
Burj Al Arab, Dubai
E ndërtuar për të përfaqësuar lundrimin e një dhow arab, Burj Al Arab është hoteli i shtatë më i gjatë në botë. Lehtësisht një nga hotelet më bezdisës ekstravagantë në botë, ai përmban një menu jastëkësh me nëntë lloje jastëkësh që mysafiri të zgjedhë, muret me gjethe ari me 24 karat dhe komoditetet e Hermes me madhësi të plotë në çdo suitë.

Ndërsa vlerësimi zyrtar i hotelit është me 5 yje (vlerësimi më i lartë i hotelit ka), ai është përmendur gjerësisht si një hotel me shtatë yje. Ky destinacion i mrekullueshëm ofron shërbim të klasit botëror, drejt e poshtë në shoferin e shërbimit Rolls Royce të drejtuar nga shofer.
3. Parajsa Atlantis, Bahamas
Atlantis Paradise, Bahamas
Mirësevini në parajsë. Si një nga hotelet më mahnitëse në Karaibe, vendpushimi i ishullit Atlantis përmban 11 pishina, një park ujor të mrekullueshëm, kurs golfi me 18 vrima, 21 restorante, palestër, fusha tenisi, një banjë dhe madje edhe një studio Pilates dhe yoga. Me një sërë aktivitetesh nga argëtimi miqësor ndaj familjes deri në jetën e errët të natës, ka vërtet diçka për të gjithë në këtë vendpushim të mrekullueshëm.
4. Emiratet Pallati, Abu Dhabi
Emiratet Palace, Abu Dhabi
E vendosur në zemrën e Abu Dhabi, Emirates Palace është një pronë e jashtme e pasur, e artë, me pamje nga brigjet e Gjirit Arabik. Duke ofruar një grup të kuzhinave në mbarë botën, 1.3 km tokë private nga plazhi, një marina private dhe dhoma koralesh me pamje kopshtesh, ky hotel portreti mirëpret mysafirët në një botë kënaqësie. Emirates Palace është një testament për Abu Dhabi, duke shfaqur kulturën arabe në maksimum përmes ndërtimeve të saj të tridhjetë miliardë dollarësh.
5. Plaza, New York City
Plaza, New York City
Me qendër në Manhattan në mes të qytetit, Plaza ka qenë një nga pikat më të çmuara të Nju Jorkut që nga viti 1969. Për më shumë se 100 vjet, hoteli ka mirëpritur mysafirë nga e gjithë bota, duke përfshirë personalitete, personalitete holandeze dhe udhëheqës botërorë.

Sigurimi i një sfondi luksoz për bllokuesit e famshëm, të ftuarit mund të kënaqin me një qëndrim të pasur me pesë yje ndërsa ndodhen me lehtësi pranë New York City Center, Rockefeller Center, Salla Music Music Radio dhe Central Park.
6. Westin Excelsior, Romë
Westin Excelsior, Romë
Duke ofruar përvojën e vërtetë të ‘Perandorit Romak’, Westin Excelsior nuk është vetëm një hotel luksoz por edhe një pikë referimi me çmim. Duke shfaqur mobilje të stilit Empire, pishina shtëpie, të stiluara pas banjove Pompeian dhe llambadarë bohem, Westin Excelsior është bërë një simbol për zgjuarësinë italiane. Gjithashtu i famshëm për kafenenë e saj Café Doney, bar-s i rri kot shpesh ka këngëtarë të operës si argëtim gjatë së dielës.
7. Palmat, Las Vegas
Palmat, Las Vegas
I ndodhur pranë Rripit të Las Vegasit, The Palms ofron një shërbim pa kompromis dhe krenohet se është ‘i ndryshëm në dizajn’. Si një nga projektet më ambicioze të Las Vegasit, hoteli dhe kazinoja iu nënshtruan një rinovimi të nofullave duke rënë 690 milion milion dollarë për ta bërë Palms një nga destinacionet më të kërkuara në botë. Featuring vepra arti nga Andy Warhol dhe Jean-Michel Basquiat në holl, një inventar prej 3 milion dollarësh, një klub nate në çati dhe ngrënie e shkëlqyer në restorante me yll Michelin.

 

- SPONSOR -Smiley face