Përgatitja për “Salcë me kërpudha/ e shoqëruar me mish ose patate të fërguara”

 • Së pari grijmë qepën në pjesë sa me të imta, ndërsa kërpudhat ne fletëza të holla.
 • Majdanozin e grijmë imët.
 • Nxehim vajin në një tigan në temperaturë maksimale dhe më pas hedhim edhe qepët e grira hollë.
 • Më pas shtojmë kërpudhat dhe përziejmë ngadalë duke ulur temperaturat nën mesatare.
 • Fërgojme duke përzier vazhdimisht derisa të shterrojë lëngu që lëshojnë kërpudhat.
 • Në fund shtojmë ajkën për zierje (hopla për kuzhine) dhe majdanozin e grirë hollë , e përziejme derisa të ngrohet pak, dhe servirim të ngrohtë me mish të pjekur, patate të fërguara ose sipas dëshires.

Përbërësit

 • 500 gr kërpudha
 • 250 ml ajkë neutrale per zierje
 • 1 qepë
 • 1 lugë mustardë
 • vaj
 • kripë
 • piper
 • kërpudha
 • majdanoz
- SPONSOR -Smiley face