Pergatitja per “Salcë me kërpudha/ e shoqeruar me mish ose patate të fërguara.”

 • Pikë së pari grijmë qepën në pjesë sa me të imta, ndërsa kërpudhat ne fleteza te holla.
 • Majdanozin e grijmë imët.
 • Nxehim vajin në nje tigan në temperature maksimale dhe me pas hedhim edhe qepet e grira hollë.
 • Më pas shtojmë kerpudhat dhe perziejmë ngadalë duke ulur temperaturat nen mesatare.
 • Fërgojme duke përzier vazhdimisht derisa të shterrojë lengu qe leshojnë kerpudhat.
 • Ne fund shtojme ajken per zierje (hopla per kuzhine) dhe majdanozin e grirë hollë , e përziejme derisa të ngrohet pak, dhe serviriim të ngrohtë me mish të pjekur ,patate të fërguara ose sipas deshires.

 • Përbërësit

 • 500 gr kërpudha
 • 250 ml ajkëneutrale per zierje
 • 1 qepë
 • 1 lugë mustardë
 • vaj
 • kripë
 • piper
 • kerrpudha
 • majdanoz
- SPONSOR -Smiley face