Dukesha e Kembrixhit Kate Midleton, në mbrëmjen e organizuar në Pallatin Mbretëror, kishte vendosur kurorën e trashëguar nga Princeshë Diana. Kjo diademë është vërtet e rëndësishme në familjen mbretërore dhe daton rreth 200 vjet më parë.

Kurora që mban në kokë dukesha e Kembrixhit Kate Midleton, vendoset vetëm në raste të veçanta, siç ishte edhe pritja me rastin e Krishtlindjes, organizuar në Pallatin Mbretëror nga Mbretëresha Elisabetë. Me një fustan elegant të zi, Dukesha shkëlqeu mes më shumë se 1000 të ftuarave diplomatë, ambasadorë dhe përfaqësues të qeverive.

- SPONSOR -Smiley face

Të veçantë këtë kurorë e bën edhe fakti se ajo është e trashëguar nga vjehrra e saj, që nuk e njohu asnjëherë, Princeshë Diana. Për pritjen e rëndësishme, Kate kishte vendosur edhe një varëse me diamante, që theksonin akoma më shumë veshjen elegante të saj, një fustan kadife nga stilisti I famshëm, Alexander McQueen.

Historia e kësaj kurore është e vërtet interesante. Ajo ishte porositur nga Mbretëresha Mari në vitin 1914, gjyshja e mbretëreshës aktuale Elizabeth II, bashkëshortja e mbretit George V dhe nëna e asaj Edward VIII që hoqi dorë nga froni për t’u martuar me amerikanin Wallis Simpson. Ajo kërkoi t’i qëndronte besnike një modeli të saktë: atij të diademës që i kishte takuar gjyshes së saj, Princeshës Augusta e Hesse dhe daton 200 vjet mw parw. Prandaj, emri i kurorës, ” Lover’s knot”, “Nyja e Dashurisë”, i atribuohet asaj.

- SPONSOR -Smiley face